Ko se srce skrči, krvni tlak v žilah naraste in to vrednost imenujemo sistolični ali zgornji krvni tlak. Ko se srce razširi, se tlak v žilah zmanjša in to vrednost imenujemo diastolični ali spodnji krvni tlak. Krvni tlak se tekom dneva zaradi različnih okoliščin lahko spreminja in zaniha oz. skoči. Vzroki za to so lahko psihične obremenitve ali stres, telesni napor, kajenje, uživanje kofeina in čas po obrokih. V takih okoliščinah je zvišan krvni tlak normalen fiziološki pojav in nima škodljivih posledic na žile. Škoda na žilah nastane, če so žile dalj časa, torej več tednov, mesecev ali let, izpostavljene visokemu krvnemu tlaku.
Znano je, da nevarnost za bolezni srca in ožilja začne naraščati, ko krvni tlak preseže vrednost 120/80. O visokem krvnem tlaku ali hipertenziji pa govorimo pri vrednostih nad 140/90.
Visok krvni tlak lahko pospeši proces ateroskleroze, kar povzroča, da se žile ožijo, lahko tudi zamašijo ali se stene postopoma spremenijo. Take žile rade počijo ali pa v njih nastane krvni strdek. Odvisno od mesta nastanka v telesu te spremembe lahko privedejo do:
- srčne kapi,
- možganske kapi,
- odmiranja dela uda,
- oslabljenja delovanja ledvic,
- slepote ter
- povečanja tveganja starostne demence.
Visok krvni tlak ali hipertenzija poleg bolezenskih sprememb v srčnih žilah okvari tudi srčno mišico, kar lahko vodi vsrčno vodenico, nabiranje vode v pljučih in drugih delih telesa, otekanje nog ter povečanje obsega pasu.
Bolniki z zmernim in hudim zvišanjem krvnega tlaka imajo glavobole, vrtoglavice, šumenje v ušesih in krvavitve iz nosu. Telesna zmogljivost se zmanjša, hitreje se utrudijo.
Zahodna medicina odkrije vzroke za zvišanje krvnega tlaka pri 10 % bolnikov, pri večini bolnikov pa vzroka ne pozna. Takrat se govori o esencialni ali primarni arterijski hipertenziji. Tovrstna hipertenzija se zdravi s prilagoditvijo življenjskega sloga ter v primeru hude hipertenzije tudi z zdravili, ki imajo negativne stranske učinke.
Ajurveda ima svoj pogled na visok krvni tlak
Ajurveda opredeljuje sledeče dejavnike, ki prispevajo k visokemu krvnemu tlaku:
- kopičenje toksinov v telesnih tkivih
- nepravilno kombiniranje hrane
- naši konstituciji oz. doši neustrezna prehrana
- slaba prebava
- neravnovesje živčnega sistema
- kopičenje fizičnega in duševnega stresa
- motnje naravnih bioloških ritmov
- zmanjšanje naravne odpornosti
- neravnovesje doš vata, pitta in kapha
- prekomerna teža
Ajurveda razvršča vse bolezni glede na njihov vzrok oz. izvor. V ozadju delujejo doše vata, pitta ali kapha in glede na njih lahko razvrstimo različne pojavne oblike visokega krvnega tlaka. Ajurveda uvršča visok krvni tlak in ostale kardiovaskularne bolezni med bolezni srca ter razlikuje tri vrste hipertenzije.
Vata hipertenzija, kjer je vata doša odgovorna za zoženje žil, kar se redno dogaja v starosti. To vrsto hipertenzije spremljajo sledeči simptomi in znaki:
- velika nihanja krvnega tlaka v kratkem času,
- nervoza, napetost, napor, anksioznost in strah,
- slab spanec, izčrpanost,
- razbijanje srca in kratka sapa ali
- stanje krvnega tlaka je odvisno od mentalnega stanja.
Pitta hipertenzija, kjer je pitta doša odgovorna za močnejši pretok krvi. Velikokrat tiči vzrok neravnovesja v jetri, ki je pitta organ. To vrsto hipertenzije spremljajo sledeči simptomi in znaki:
- rdeč obraz in oči,
- občutljivost na toploto,
- glavoboli in občutljivost oči na svetlobo,
- krvavitve iz nosu ali
- jeza, razdražljivost, agresija.
Kapha hipertenzija, kjer kapha doša prinaša večjo viskoznost krvi. To vrsto hipertenzije spremljajo sledeči simptomi in znaki:
- konstanten visok nivo krvnega tlaka z malo nihanji,
- prekomerna telesna teža, utrujenost, otekanje,
- visok holesterol,
- diabetes ali
- nagnjenje k aterosklerozi.
Možne so tudi kombinacije simptomov in znakov. Šele na ajurvedskem pregledu, ki vključuje vseh osem pokazateljev stanja telesa in uma, lahko točno ugotovimo katera doša prevladuje.
Srce je središče zavesti in izvor treh pomembnih kanalov
Srce in ne možgani, so center zavesti, sedež Atmana, našega pravega Jaza, Sebe. Kadar delujemo iz uma in zanemarjamo potrebe in vzgibe, ki izhajajo iz srca, si škodujemo. Biti v Sebi pomeni slediti svoji Dharmi – svojemu poslanstvu, živeti takšno življenje, ki je naše lastno bistvo. Ko smo v tem toku, dopuščamo življenjski energiji, da teče skozi nas. In kar teče, je živo. Kar ne teče, služi bolezni. Bolezni srca odražajo globoko zasidrane težave z identiteto, čustvi in zavestjo. Srce je tesno povezano z našimi čustvi, občutki, mislimi in ojasom oz. našo imunostjo.
Iz srca izvirajo tudi trije pomembni fizični in energetski kanali ali Srote. To so kanal za um ali Mano vaha srota, kanal za energijo ali Prana vaha srota ter kanal za plazmo in limfo ali Rasa vaha srota. Preko teh kanalov potuje naš um, energija in hranljive snovi, ki gradijo celice, tkiva in organe. Kadar se pojavljajo težave na teh področjih poznamo način kako direktno vplivati na vse tri principe ter tako tudi na srce. To je možno s kultiviranjem energije ali Prane. S terminom pranajama v jogi označujemo številne dihalne tehnike s katerimi direktno vplivamo na vse tri kanale, ki izvirajo v srcu in jih na ta način uravnavamo. Most med telesom in umom je dih. Do njega imamo neposredni dostop in če pravilno izvajamo dihalne tehnike ali pranajame, lahko na oboje tudi vplivamo.
V drugem delu članka bomo govorili o rešitvah, ki jih nudita ajurveda in joga.
mag. Kaja Kastner
Svetovalka ajurvedske medicine in učiteljica joge
AJRUJOGA – center za ajurvedo in jogo